Zakończenie Sezonu Żeglarskiego

Dodał
Aktualizacja: listopad 4, 2014
69

69Zakończenie Sezonu Żeglarskiego 2014 organizowane przez Stowarzyszenie Kulturalno – Turystyczne „ SEKSTANT” miało miejsce w dniach 18 – 21 września po raz pierwszy na jeziorze Wigry. W imprezie brało udział 32 uczestników (z Warszawy, Białegostoku i Radomia) pływających na 5 jachtach.

Wybór Jeziora Wigry na miejsce Zakończenia Sezonu Żeglarskiego 2014 był nieprzypadkowy, gdyż akwen ten usytuowany jest w centrum Puszczy Augustowskiej, ma piękne położenie i bardzo urozmaiconą linię brzegową oraz kilka wysp. Jezioro o głębokości dochodzącej do prawie osiemdziesięciu metrów jest podstawową częścią Wigierskiego Parku Narodowego, o pierwszej klasie czystości wody. Do niedawna organizacja imprez była niezwykle utrudniona ze względu na brak możliwości czarteru jachtów kabinowych.

Żeglarze wyruszyli z przystani PTTK w Starym Folwarku na dobrze przygotowanych jachtach typu Sasanka 660. Pierwszy dzień imprezy charakteryzował się piękną pogodą, z korzystnym wiatrem 4ºB (w porywach prawdopodobnie większym), co umożliwiło planowe dotarcie w najdalszy zakątek jeziora do przystani w miejscowości Gawrych Ruda. Dzień zakończono tradycyjnym ogniskiem, szantami i wspomnieniami z innych imprez żeglarskich. Następnego dnia rozpoczęto wyścig z metą na pomoście przystani w Maćkowej Rudzie. Wieczorem oczywiście ognisko, urozmaicone przez śpiewane przez załogę z Białegostoku nieznane szanty i zabawa do świtu.

Ostatni dzień powitał żeglarzy słońcem i flautą, którzy nie forsując tempa, po wolnym przepłynięciu udali się do przystani przy klasztorze wigierskim, gdzie nastąpił postój i zwiedzanie z przewodnikiem tego wyjątkowego miejsca. Wyjątkowość ta składa się z samej historii zespołu klasztornego jak również współczesnego akcentu papieskiego. Miejsce to odwiedził Jan Paweł II w czasie wizyty i wędrówki po Suwalszczyźnie w czerwcu 2009 r. W godzinach popołudniowych,  po kilku słowach wstępnych, opuszczeniu flagi (czemu towarzyszyło uderzenie dzwona klubowego), impreza została oficjalnie zakończona wypowiedzeniem przez Komandora tradycyjnych słów „Sezon żeglarski  2014 SKT Sekstant uważam za zamknięty”.

Galeria zdjęć: