IX Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie Energetyków

Dodał
Aktualizacja: wrzesień 29, 2015

Regaty na Jeziorze Żywieckim, to impreza towarzysząca Międzynarodowym Targom Energetycznym ENERGATAB w Bielsku-Białej. W bieżącym roku zgromadziły na starcie 12 trzyosobowych załóg. Łacznie z obsługą techniczną w imprezie udział wzięło ponad 50 osób.

Regaty zainicjowała wiele lat temu firma ENSTO POL, która do dzisiaj wspiera organizację imprezy i czynnie uczestniczy w regatach.

Wystartowało 12 załóg na omegach. Zawody rozgrywane były  systemem przesiadkowym, który polega na losowaniu przez sterników jachtów i przesiadaniu się załóg w ośmiu planowanych biegach po klasycznego trasie regatowej.

W dniu 14-go września, wyposażeni w suchy prowiant wystartowali reprezentanci następujących spółek działających w energetyce:

  1. TAURON WYTWARZANIE – 2 ZAŁOGI
  1. PGNiGE TERMIKA WARSZAWA – 3 ZAŁOGI
  1. ENERGOPROJEKT KATOWICE – 3 ZAŁOGI
  1. PGE BYDGOSZCZ
  1. TAURON WROCŁAW
  1. VEOLIA ŁÓDŹ
  1. TAURON BIELSKO

Panowały bardzo dobre warunki żeglarskie. Piękna słoneczna pogoda i wiatr do 40 w skali Beauforta. Szkwały powodowały, że załogi musiały wykazać się dużymi umiejętnościami, chociaż nie wszystkim się to udało do końca i mieliśmy klasyczną wywrotkę tzw „grzyba”. Przeprowadzono 8 biegów, jeden ze względów organizacyjnych został unieważniony.

Końcowa klasyfikacja przedstawia się następująco:

I-sze miejsce i Puchar zdobyła załoga z PGE BYDGOSZCZ SA ze sternikiem Sebastianem Knasieckim.

II-gie miejsce: VEOLIA Energia Łódź ze sternikiem Pawłem Majchrowskim

III-cie miejsce: TAURON Wytwarzanie S.A. Katowice/ŁAZISKA ze sternikiem Adamem Janiszem.

Miejsca od 4-go do 6-go zajęli TAURON DYSTRYBUCJA S.A.  Oddział we Wrocławiu, TAURON Wytwarzanie S.A. Katowice/JAWORZNO, PGNiG TERMIKA SA 1 WARSZAWA Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpiło podczas uroczystej kolacji koleżeńskiej, w której uczestniczyli przedstawiciele ENSTO POL-u oraz Prezes Federacji Sportowej ENERGETYK pan Marek Gralec. Było miło i swojsko, w żeglarskiej atmosferze śpiewaliśmy szanty przy akompaniamencie gitary.

Impreza żeglarska jaką są Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie Energetyków na trwałe wpisała się w kalendarzu zarówno regatowym i jako wydarzenie towarzyszące targom. Świadczy o tym stały wzrost ilości zgłoszonych do regat załóg reprezentujących zakłady działające w energetyce.

Jak zgodnym chórem okrzyknęli żeglarze regaty dały możliwość spotkania starych znajomych i poznania nowych kolegów z branży energetycznej. Już pierwszego wieczoru po przyjeździe do późnych godzin śpiewaliśmy szanty, wymienialiśmy poglądy i wizytówki z adresami.

Uroczyste wręczenie Pucharu odbyło się zgodnie z tradycją na stoisku ENSTO w dniu rozpoczęcia targów ENERGATAB. Były nagrody dla zwycięzców,  pamiątkowe statuetki dla wszystkich załóg.