Relacja z Jubileuszowych XL Mistrzostw Polski Energetyków w Piłce Siatkowej, COS SZCZYRK, 5 – 8.10.2017

Dodał
Aktualizacja: październik 10, 2017
dav

Od 5 do 8 października 2017 na terenie COS Szczyrk rozgrywane były Jubileuszowe XL Mistrzostwa Polski Energetyków w Piłce Siatkowej. W imprezie uczestniczyło 8 drużyn męskich i 4 żeńskie. Ogólnie startowało blisko 100 zawodników i zawodniczek.

Ekipy standardowo, jak co roku, meldowały się w Hotelu COS od czwartkowego popołudnia, każdy z uczestników otrzymał okolicznościową i pamiątkową koszulkę. Pewnym uatrakcyjnieniem tego dnia, była możliwość wspólnego oglądania meczu piłkarskiego w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2018 – Armenii z Polską w sali konferencyjnej COS Szcyrk, pojedynek ten zakończył się okazałym zwycięstwem naszej reprezentacji, co poprawiło humory wszystkim kibicującym uczestnikom zawodów przed oficjalną odprawą i losowaniem zaplanowanym na godz. 20. Wspomniana odprawa odbyła się także w sali konferencyjnej, obecny na niej był Dyrektor Biura Federacji Sportowej „Energetyk” – Łukasz Bigoszewski, przedstawicielka sędziów – Katarzyna Moczek oraz kapitanowie drużyn siatkarskich. W czasie spotkania kierowników ekip siatkarskich przedstawiono planowy harmonogram gier, ustalono skład Komisji Odwoławczej (w składzie Łukasz Bigoszewski, Katarzyna Moczek oraz Ewa Trzos – jako reprezentantka zawodników) oraz dokładnie przedyskutowano zasady rozgrywania turnieju.

Mecze siatkarskie rozpoczęły się o godz. 9.30 w Sali B COS Szczyrk i były rozgrywane na trzech boiskach.  Wśród mężczyzn rozlosowano dwie 4 – zespołowe grupy (z czterema drużynami rozstawionymi – tj. pierwszą „czwórką” turnieju z 2016 r.) natomiast w kategorii kobiet (ze względu na małą ilość drużyn) rozgrywki rozegrano systemem „każdy z każdym”. Mecze rozgrywano do dwóch wygranych setów, w przypadku remisu 1:1 odbywał się tie break. W turnieju męskim w grupie A rozstawione były drużyny ENERGETYKA LUBIN i PGNiG TERMIKA (odpowiednio pierwsza i czwarta drużyna z 2016 r.), a w grupie B TAURON Dystrybucja i RAFAKO (druga i trzecia drużyna ubiegłorocznego turnieju). Pierwszego dnia zawodów pojedynki zakończyły się ok. godz. 17, zgodnie z propozycjami zawodniczek, zmieniono formułę rozgrywek pań i po pierwszej rundzie systemu „każdy z każdym” rozegrano również w piątek mecz o 3 – cie miejsce i finał. W pojedynku o najniższy stopień podium, występująca w osłabionym składzie, ekipa RAFAKO pewnie pokonała drużynę PGE Dystrybucja Łódź, zwyciężając  2 – 0 w setach. Bardziej emocjonujący przebieg miał finał, w którym, po niezwykle zaciętej końcówce, w tie-break’u na przewagi 16 do 14 drużyna TAURON Dystrybucja pokonała broniącą tytułu mistrzowskiego ekipę PGE Obrót. Zwycięstwo to można było rozpatrywać w kategorii rewanżu za MPE w Piłce Siatkowej w 2015 r., ponieważ w tym czasie to siatkarki PGE Obrót triumfowały, a zawodniczki TAURON Dystrybucja zajęły drugie miejsce.

Następnego dnia, w sobotę od godziny 9.00 rozegrano mecze finałowe wśród mężczyzn,  a więc dwa półfinały (awans dwóch najlepszych zespołów z grup) oraz od godz. 10 spotkania o miejsce 7 i 5. Ostatecznie w meczu o trzecie miejsce spotkała się ekipa ENERGETYKA LUBIN (ubiegłoroczni mistrzowie), która pokonała w dwóch setach dobrze dysponowaną na tym turnieju drużynę PGE Dystrybucja Łódź. W finale rozgrywanym na boisku centralnym spotkali się „starzy znajomi”, a więc zespoły RAFAKO i TAURON Dystrybucja. Wynik tego meczu jest dobrym potwierdzeniem faktu, iż sport oprócz tego, że jest piękny, bywa również okrutny, gdyż ekipa z Raciborza, pomimo dzielnej walki i różnicy tylko czterech punktów w stosunku do drużyny TAURON Dystrybucja w całym meczu, przegrała ten pojedynek 2 – 0, w pierwszym secie na przewagi do 25, a w drugim do 23.

Zamknięcie Mistrzostw odbyło się w sobotę, w dobrze znanej zawodnikom i zawodniczkom sali konferencyjnej Hotelu COS, od godz. 19 i tradycyjnie było połączone z uroczystą kolacją. Jak co roku organizatorzy oprócz wystawnego bankietu przygotowali dla uczestników zabawę taneczną. Ceremonię zakończenia prowadził Prezes Zarządu Federacji Sportowej „Energetyk” – Marek Gralec oraz Łukasz Bigoszewski. W tegorocznej edycji brał także udział gość specjalny – Honorowy Prezes Śląskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Honorowy Członek Polskiego Związku Piłki Siatkowej – Witold Grochowski, który wręczał Honorowe Odznaki PZPS oraz dekorował medalami przedstawicieli najlepszych drużyn.

W czasie ceremonii zakończenia przyznano brązowe, srebrne i złote odznaki „Zasłużony Działacz FSE” (pełna lista wyróżnionych w oddzielnym pliku), a także trzy ww. Honorowe Odznaki PZPS: srebrną dla Marka Gralca i Ewy Groń oraz złotą dla Andrzeja Szafirskiego. Dodatkowo najlepszym drużynom wręczono medale, dyplomy, nagrody a także okazałe puchary (za miejsca 1-4) i statuetki dla każdej drużyny. Indywidualnie nagrodzono następujących uczestników mistrzostw:  Alina Dobrzańska (TAURON Dystrybucja) –  najwszechstronniejsza zawodniczka, Barbara Jagła (PGE Obrót) – najlepiej atakująca zawodniczka, Anna Lubaś (TAURON Dystrybucja) – najlepiej rozgrywająca. Analogiczne wyróżnienia wśród panów przyznano dla: Adriana Szatana (TAURON Dystrybucja) – najwszechstronniejszy zawodnik, Damiana Pycia (TAURON Dystrybucja) – najlepiej atakujący i Grzegorza Szczepanowskiego (TAURON Dystrybucja) – najlepiej rozgrywający.

Na koniec warto wspomnieć, iż Impreza dofinansowana była ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki RP oraz objęta była patronatem honorowym Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Dziękujemy wszystkim drużynom za uczestnictwo w turnieju oraz gratulujemy zwycięzcom, a także wszystkim wyróżnionym indywidualnie!

MSiT_LOGO

 Plakat01

Odznaki XL MPE w Piłce Siatkowej 2017

Wyniki kobiety XL MPE siatkówka

Wyniki mężcz XL MPE siatkówka

Galeria: