XLII Mistrzostwa Polski Energetyków w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn

Dodał
Aktualizacja: październik 8, 2019
20191005_121522

Od 3 do 6 października 2019 w Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrk rozgrywane były XLII Mistrzostwa Polski Energetyków w Piłce Siatkowej. W kolejnej edycji tej imprezy brało udział blisko 70 zawodników i zawodniczek reprezentujących, podobnie jak przed rokiem, 8 drużyn.

Pierwszego dnia zawodów – tj. w czwartek 3.10 ok. g. 20.00 w sali konferencyjnej COS Szczyrk odbyła się odprawa kierowników drużyn na której ustalono szczegółowy harmonogram gier (poprzez wylosowanie kolejności drużyn męskich) i inne kwestie organizacyjne. Na spotkaniu obecny był Dyrektor Biura Federacji Sportowej „Energetyk” – Łukasz Bigoszewski oraz Kapitanowie i Członkowie drużyn siatkarskich. W trakcie odprawy ustalono skład Komisji Odwoławczej, a ponadto przedstawiono system rozgrywania meczów wśród pań i panów. Pierwszego dnia imprezy uczestnicy Mistrzostw, jak co roku, otrzymali pamiątkowy gadżet – okolicznościową koszulkę t-shirt.

Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami, mecze siatkarskie rozpoczęły się w piątek 5.10 o godz. 10.00 (mężczyźni) i o godz. 12 (kobiety) w sali B COS Szczyrk. Siatkarze grali na dwóch boiskach, a siatkarki na trzecim. Drużyny męskie rywalizowały w systemie „każdyz każdym”, a po zakończeniu rozgrywek grupowych rozgrywano mecze według kolejności zajętych miejsc o miejsce pierwsze (dwie najlepsze drużyny z grupy), o brązowy medal (drużyna 3-cia i 4-ta w grupie) oraz dwie najsłabsze o miejsce 5-te. Siatkarki ze względu na małą ilość drużyn, w piątek zagrały spotkania towarzyskie, natomiast w sobotę mecz decydujący o zwycięstwie w turnieju. Wśród panów mecze rozgrywano do dwóch wygranych setów, w przypadku remisu 1:1 odbywał się tie break, mecze punktowano według następującego systemu (zwycięstwo 2 do 0 – 3 punkty, zwycięstwo 2 do 1 – 2 punkty, porażka 1 do 2 – 1 punkt.

Następnego dnia, w sobotę od godziny 10.30 drużyny męskie równolegle dokończyły spotkania pierwszej fazy turnieju – piątą kolejkę spotkań. Po 4 spotkaniach ekipy PGNiG TERMIKA SA i ENERGETYKA LUBIN miały zagwarantowane dwa pierwsze miejsca w grupie, dlatego też za obopólną zgodą, po konsultacji kapitanów obydwu zainteresowanych ekip podjęto decyzję o odwołaniu meczu grupowego dwóch wspomnianych drużyn. Dodatkowo ustalono, że mecz finałowy panów zostanie rozegrany do trzech wygranych setów.

Po zakończeniu fazy grupowej na dwóch boiskach odbywały się równolegle mecze siatkarzy o 5-te i 3-cie miejsce. Zaskoczeniem jest z pewnością fakt, że w tym roku o przedostanie miejsce grała drużyna RAFAKO S.A. – wielokrotni zwycięzcy z poprzednich lat, a także drużyna broniąca trofeum z zeszłego roku. Wydaje się, że istotny wpływ na tegoroczną dyspozycję Raciborzan miał fakt, iż w tym roku przyjechała ona w innym składzie niż w roku ubiegłym.  Następnie drużyny męskie rozegrały mecz o 3-cie miejsce, w który ekipa VEOLIA Energia Łódź S.A. uległa w „derbach” ekipie PGE Dystrybucja SA Oddział Łódź po zaciętym trzysetowym pojedynku. Warto odnotować fakt, iż ekipa PGE z Łodzi wróciła na podium pierwszy raz od 2008 roku.

I wreszcie finałowy pojedynek mężczyzn. W decydującej rozgrywce spotkały się drużyny, które w zeszłym roku rywalizowały o brązowy medal, a więc ENERGETYKA LUBIN oraz PGNiG TERMIKA S.A z Warszawy. Ekipa z Lubina poniosła w fazie grupowej jedną porażkę z VEOLIĄ Energią Łódź, natomiast reprezentacja PGNiG TERMIKA S.A. podczas rozgrywek grupowych była niepokonana. Wydawało się więc, że lekką przewagę „na papierze” i psychologiczną przed ostatnim pojedynkiem mieli Warszawiacy. Po raz kolejny jednak potwierdziło się, że sport jest nieprzewidywalny i w finale triumfowała drużyna ENERGETYKI Lubin, która 3 do 0 pokonała PGNIG TERMIKĘ S.A. Podobnie jak w zeszłym roku, również i wynik tegorocznego finału był mylący, gdyż mimo przegranej bez wygranego seta Warszawianie dzielnie walczyli szczególnie w dwóch pierwszych partiach, które przegrali na przewagi. Najbardziej dramatyczny był szczególnie pierwszy set, pewnie do wygranej zmierzała prowadząca kilkoma punktami drużyna PGNiG TERMIKA S.A., by w samej końcówce pechowo roztrwonić przewagę. Najbardziej jednostronny był trzeci set, w którym Lubinianie zwyciężyli do 13. Pomimo goryczy porażki ekipa PGNiG TERMIKA S.A. z pewnością całościowo może być zadowolona z występu na tegorocznym turnieju, gdyż poprzez zajęcie drugiego miejsca wyrównała swój najlepszy wynik z końcówki lat 90. ubiegłego stulecia. ENERGETYKA Lubin natomiast na triumf w mistrzostwach musiała czekać od 2016 roku.

Panie rozpoczęły pojedynek finałowy również w sobotę 4.10, ok. godz. 12. Spotkanie miało bardziej jednostronny przebieg w porównaniu do rywalizacji panów, gdyż ekipa UPM Service/RAFAKO wygrała w dwóch setach (do 8 i do 19) z ekipą PGE Dystrybucja SA Oddział Łódź.

Zamknięcie mistrzostw odbyło się w sobotę o godz. 19 w sali konferencyjnej COS. Uroczystość zakończenia poprowadził Prezes Federacji Sportowej „Energetyk” – Marek Gralec, któremu pomagał Dyrektor Biura Zarządu FSE – Łukasz Bigoszewski. Jak co roku organizatorzy oprócz uroczystej kolacji przygotowali dla uczestników także zabawę taneczną. Marek Gralec przywitał wszystkich gości, a następnie zaczął wyczytywać nazwiska wyróżnionych indywidualnie zawodniczek i zawodników. Indywidualnie nagrodzono następujących uczestników mistrzostw:  Ewa Trzos (UPM Service/RAFAKO) –  najwszechstronniejsza zawodniczka, Marta Myśliwy (UPM Service/RAFAKO) – najlepiej atakująca zawodniczka, Paulina Mołas (UPM Service/RAFAKO) – najlepiej rozgrywająca. Analogiczne wyróżnienia wśród panów przyznano dla: Przemysława Kozaka (PGNiG TERMIKA S.A.) – najwszechstronniejszy zawodnik, Marcina Kuchciaka (ENERGETYKA Lubin) – najlepiej atakujący i Marcina Smuka (ENERGETYKA Lubin) – najlepiej rozgrywający. Dodatkowo za postawę fair play wyróżniono Tomasza Mikutę z PGE Dystrybucja SA Oddział Łódź. Następnie nagrodzono pucharami cztery najlepsze drużyny męskie i dwie żeńskie, a także medalami (drużyny z miejscami na podium), ponadto kapitanom wszystkich ekip wręczono dyplomy. Warto podkreślić, iż najlepsi zawodnicy i zawodniczki otrzymali również nagrody rzeczowe. Na sam koniec Prezes Zarządu Federacji Sportowej „Energetyk” oficjalnie zamknął mistrzostwa i zaprosił wszystkich uczestników na kolejną edycję imprezy.

Należy również wspomnieć, iż impreza dofinansowana była ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki RP. Patronat nad mistrzostwami sprawował Polski Związek Piłki Siatkowej. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, wszystkim wyróżnionym indywidualnie, a ponadto dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszej imprezie. Kolejna edycja tej wspaniałej imprezy już za rok!

Wyniki: XLII Mistrzostwa Polski Energetyków w piłce siatkowej 2019

Galeria:

Zdjęcia od kapitana ekipy PGNiG TERMIKA SA – p. Witolda Lesia

Więcej zdjęć:

https://drive.google.com/drive/folders/11bwGuGz4Y19TOtC-0P8c1hiaZOsy0cEK?usp=sharing