III MPE w Bowlingu

Dodał
Aktualizacja: listopad 24, 2011
iiimpebowling2011_6.sized

W dniach od 16 do 18 listopada br. w kręgielni Miejskiego Ośrodku Sportu i Rekreacji w Łaziskach Górnych rozgrywane były III Mistrzostwa Polski Energetyków w Bowlingu. Po raz kolejny zawody organizowane były przez Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne „Elektro” przy TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrownia Łaziska. Do imprezy przystąpiło 53 zawodników reprezentujących łącznie 12 firm z branży energetycznej.

Imprezę oficjalnie otworzyli: Burmistrz Miasta Łaziska Górne – Aleksander Wyra (objął on honorowy patronat na dtymi zawodami) oraz gospodarz obiektu sportowego Wojciech Drwięga (Z-ca Dyrektora MOSiR w Łaziskach Górnych). W czasie uroczystej inauguracji zawodów wykonane zostały rzuty otwarcia. Pierwszy rzut oddał Burmistrz pozostawiając kilka kręgli. Drugi rzut wykonał gospodarz obiektu sportowego zbijając pozostałe stojące kręgle. W ten sposób zaliczony został „SPARE” i przy wielkim aplauzie wszystkich uczestników oficjalnie otwarto mistrzostwa.

Patronat sportowy nad mistrzostwami objęła Rada Główna Federacji Sportowej „Energetyk”. W imprezie wzięły udział następujące firmy: Elektrociepłownie Wybrzeże, Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin, PGE Dystrybucja Oddział Łódź Teren, TAURON Dystrybucja Oddziały Tarnów i Będzin, 2 męskie ekipy z Elektrowni Rybnik, TAURON Wytwarzanie Spółka Akcyjna, TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrownia Jaworzno, TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrownia Blachownia, TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Elektrownia Łaziska, Rada Główna Federacji Sportowej Energetyk oraz Stowarzyszenie Sportowo-Kulturalne Elektro). Zawodnicy zostali podzieleni według płci oraz kategorii wiekowej (do 40 i powyżej 40 lat). Zawodnicy mieli do dyspozycji 6 torów bowlingowych.

W pierwszym dniu zawodów przeprowadzone zostały gry eliminacyjne, na które składały się rozgrywki poranne (3 gry) i popołudniowe (3 gry) przy ultrafioletowym świetle. Najlepszych dziewięciu zawodników z poszczególnych grup i kategorii wiekowych przystąpiło do gier finałowych, które rozgrywano drugiego dnia. W meczach finałowych brano pod uwagę sumę wszystkich czterech pełnych gier.

W kategorii kobiet powyżej 40 lat drugi raz z rzędu zwyciężyła zawodniczka z Elektrowni Jaworzno – Magdalena Starczyk. Miejsce drugie przypadło Teresie Kalfa (Elektrownia Łaziska), natomiast trzecie triumfatorce I Mistrzostw, zawodniczce TAURON Dystrybucja – Joannie Szydłowskiej.

W kategorii kobiet do 40 lat w walce o tytuł mistrzowski wygrała po raz pierwszy zawodniczka gospodarzy – Aleksandra Gonsior Śleziona (Elektrownia Łaziska). Drugie miejsce zajęła dwukrotna mistrzyni polski z dwóch poprzednich lat – Anna Dychtoń (TAURON Dystrybucja). Natomiast miejsce trzecie uzyskała Alina Stabik
(Elektrownia Łaziska).
Bardzo zacięta rywalizacja miała miejsce w kategorii panów powyżej 40 lat. Zwycięstwo uzyskał Zbigniew Sacha (TAURON Wytwarzanie). Na miejscu drugim  uplasował się Ireneusz Wanczura (Elektrownia Łaziska). Trzecie miejscu przypadło zawodnikowi z Elektrowni Rybnik – Zbigniewowi Kosiecowi.

W kategorii panów do 40 lat pierwsze miejsce zajął Tomasz Rzonsik (Elektrownia Rybnik), który oprócz zwycięstwa zdobył także najwięcej punktów w finałowej rozgrywce (763 punkty). Na miejscu drugim również zawodnik reprezentujący Elektrownię Rybnik Krzysztof Wywrot. Trzecie miejsce przypadło zawodnikowi Elektrowni Łaziska Arturowi Stabikowi.

W klasyfikacji drużynowej, w której były liczone wszystkie punkty zawodników uzyskanych w grach eliminacyjnych na pierwszym miejscu znalazła się ekipa (po raz trzeci) Elektrowni Łaziska wyprzedzając TAURON Dystrybucję. Na dwóch poprzednich mistrzostwach to właśnie między tymi ekipami rozgrywała się rywalizacja o drużynowy tytuł. Miejsce trzecie przypadło zawodnikom reprezentującym TAURON Wytwarzanie.

Podczas tegorocznych mistrzostw wyróżniono Pawła Kubisia z TAURON Dystrybucja, który uzyskał najwięcej punktów w jednej pełnej grze. Zawodnik ten zdobył 224 punkty dzięki czemu otrzymał trofeum sportowe, dyplom oraz nagrodę rzeczową. Dla przypomnienia warto podkreślić, iż rekord wszystkich mistrzostw wynosi 237 punktów i należy do Krzysztofa Wywrota (Elektrownia Rybnik).

Uroczystego zamknięcia Mistrzostw dokonał Tomasz Kalinowski (Prezes Stowarzyszenia Sportowo-Kulturalnego Elektro), który wręczył najlepszym trofea sportowe, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Tytułem podsumowania należy stwierdzić, że III Mistrzostwa Polski Energetyków w Bowlingu zakończyły się sukcesem sportowym i organizacyjnym. Uczestnicy mistrzostw integrowali się zarówno podczas gier oraz uroczystej kolacji.

Sprawna organizacja imprezy możliwa była dzięki profesjonalnej obsłudze sędziowskiej, zapewnionej przez Krzysztofa Czypionkę oraz Teresę Dykowską, która w ekspresowym tempie informowała wszystkich o wynikach zarówno indywidualnych, jak i drużynowych.