Gala 60-lecia Federacji Sportowej „Energetyk” oraz XLI Mistrzostwa Polski Energetyków w Piłce Siatkowej

Dodał
Aktualizacja: październik 31, 2018
DSC02386

W dniach 25-28 października 2018 na obiektach sportowych COS Szczyrk rozgrywane zostały XLI Mistrzostwa Polski Energetyków w Piłce Siatkowej. W imprezie łącznie uczestniczyło 8 drużyn.

Pierwszego dnia w czwartek 25.10 ok. g. 20.00 odbyła się odprawa kierowników drużyn na której ustalono szczegółowy harmonogram gier i inne kwestie organizacyjne. Na spotkaniu obecny był Dyrektor Biura Federacji Sportowej „Energetyk” – Łukasz Bigoszewski, przedstawiciel sędziów – Jakub Moczek oraz Kapitanowie i Członkowie drużyn siatkarskich. W trakcie odprawy ustalono skład Komisji Odwoławczej w składzie: Łukasz Bigoszewski, Jakub Moczek oraz Ewa Trzos – jako Reprezentantka zawodników. Pierwszego dnia imprezy uczestnicy Mistrzostw, jak co roku, otrzymali pamiątkową koszulkę od organizatora.

Mecze siatkarskie rozpoczęły się w piątek 26.10 o godz. 9.30 (mężczyźni) i o godz. 10 (kobiety) w sali B COS Szczyrk i były rozgrywane na trzech boiskach.  Tego dnia zarówno drużyny męskie jak i żeńskie rywalizowały w systemie „każdy z każdym”, z tym że panie, ze względu na niewielką ilość drużyn, grały mecz i rewanż do 3 wygranych setów. Wśród panów mecze rozgrywano do dwóch wygranych setów, w przypadku remisu 1:1 odbywał się tie break. Warto dodać, że w czasie spotkania Kierowników drużyn Kapitanowie drużyn męskich ustalili, że w sobotę 27.10 będą rozgrywać gry finałowe, na podstawie miejsc zajętych po rozgrywkach „każdy z każdym”. Pierwszego dnia zawodów swoje pojedynki zakończyły drużyny żeńskie – mistrzostwa wygrały zawodniczki TAURON Dystrybucja S.A., które dwukrotnie – 3 : 0 w setach – pokonały ekipę UPM Energetyka Service.

Następnego dnia, w sobotę od godziny 10.00 drużyny męskie równolegle na 3 boiskach dokończyły spotkania pierwszej fazy turnieju. Następnie drużyny męskie rozegrały mecz o 5 miejsce, w który ekipa VEOLIA Energia Łódź pewnie zwyciężyła w dwóch setach ekipę ELEKTROWNIA Kozienice. Bardziej zacięty przebieg miał mecz o 3-cie miejsce, w którym ENERGETYKA LUBIN po tie break’u pokonała drużynę PGNiG TERMIKA. Pewną ciekawostką jest fakt, iż zarówno ekipa VEOLIA Energia Łódź jak i ekipa ENERGETYKA pokonały swoich przeciwników z fazy finałowej identycznym stosunkiem setów jak w fazie pierwszej. W finale rozgrywanym na boisku centralnym spotkali się po raz kolejny w ostatnich latach drużyny TAURON Dystrybucja S.A. i RAFAKO S.A. Pewną przewagę psychologiczna przed tym meczem mieli zapewne gracze z Krakowa, gdyż we wcześniej rozgrywanym tego dnia meczu pokonali siatkarzy z Raciborza 2 do 1 w setach. W finale karta się odwróciła, gdyż ekipa RAFAKO S.A. udanie zrewanżowała się przeciwnikom z TAURON Dystrybucja S.A., wygrywając z nimi w dwóch setach. Warto podkreślić, że pomimo różnicy dwóch setów na korzyść Raciborzan, spotkanie finałowe miało bardzo wyrównany przebieg – siatkarze z Krakowa zdobyli w przebiegu całego meczu 5 punktów mniej od przeciwników, przegrywając w pierwszej partii do 22, a w drugiej do 23. Tym samym drużyna z RAFAKO S.A. udanie zrewanżowała się ekipie TAURON Dystrybucja S.A. za przegraną w ubiegłorocznym finale. O tym jak wyrównany jest poziom między tymi dwoma drużynami świadczy fakt, że w 2017 r. TAURON Dystrybucja S.A. wygrał co prawda w dwóch setach, ale różnicą… 4 punktów.

Zamknięcie mistrzostw odbyło się w sobotę w sali konferencyjnej Hotelu COS. W tym roku oficjalne zakończenie turnieju było wyjątkowe, gdyż zbiegło się w czasie z uroczystością Jubileuszu 60-lecia Federacji Sportowej „Energetyk”. Te dwie połączone imprezy zostały zainaugurowane o godz. 16:00. W trakcie oficjalnej gali nie zabrakło znamienitych gości, gdyż oprócz uczestników mistrzostw, w obchodach jubileuszu uczestniczyli przedstawiciele Zarządu, Komisji Rewizyjnej, a także organizacji stowarzyszonych godz. 19 i tradycyjnie było to połączone z uroczystą kolacją. W tegorocznej gali brali także udział w charakterze gości honorowych: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki – Jan Widera, Wicewojewoda Śląski – Jan Chrząszcz, Prezes Klubu ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Sebastian Świderski, Wiceprezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego – Mirosław Iwański, a także Kierownik Działu Sportu Centralnego Ośrodka Sportu – Andrzej Jastrzębski. Jak co roku organizatorzy oprócz wystawnego bankietu przygotowali dla uczestników zabawę taneczną. Ceremonię prowadził Łukasz Bigoszewski. Gala została oficjalnie rozpoczęta „Hymnem Energetyków”. Następnie Prezes Zarządu Federacji Sportowej „Energetyk” – Marek Gralec przywitał wszystkich gości, a następnie wygłosił referat okolicznościowy. Kolejnym etapem uroczystości było wręczenie odznak ministerialnych (Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także Ministerstwa Energii) – wyróżnionym osobom odznaczenia wręczali – Jan Widera oraz Jan Chrząszcz, a w dalszej kolejności przyznano odznaki Polskiego Związku Wędkarskiego (wręczył ją Mirosław Iwański), a na samym końcu brązowe, srebrne i złote „Zasłużony działacz Federacji Sportowej Energetyk”, które wręczali przedstawiciele Zarządu Federacji Sportowej „Energetyk” (pełna lista wyróżnionych w załączeniu). Jednym z ostatnich elementów uroczystości było zabranie głosu przez Prezesa Zarządu Stowarzyszenia Sportowo – Kulturalnego „Elektro” – Tomasza Kalinowskiego oraz przez Podsekretarza Stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki, Wicewojewodę Śląskiego, a także Wiceprezesa Zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego. Warto dodać, iż przy okazji uroczystej przemowy Mirosław Iwański wręczył Prezesowi Markowi Gralcowi pamiątkową tablicę. Po wręczeniu odznaczeń Prezes Zarządu Federacji Sportowej „Energetyk” oficjalnie zamknął obchody jubileuszu 60-lecia. Warto podkreślić, iż podczas gali obecna była TVP Katowice, która w sobotę wieczorem w programie telewizyjnym przedstawiła krótką relację z uroczystości.

            Oficjalne zamknięcie gali 60-lecia zbiegło się w czasie z wręczaniem nagród najlepszym zawodnikom, zawodniczkom i drużynom XLI Mistrzostw Polski Energetyków w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn Indywidualnie nagrodzono następujących uczestników mistrzostw:  Marta Broda (TAURON Dystrybucja) –  najwszechstronniejsza zawodniczka, Paulina Myśliwy (Energetyka UPM Service) – najlepiej atakująca zawodniczka, Anna Lubaś (TAURON Dystrybucja) – najlepiej rozgrywająca. Analogiczne wyróżnienia wśród panów przyznano dla: Damiana Pycia (RAFAKO S.A.) – najwszechstronniejszy zawodnik, Witolda Stelmacha (ENERGETYKA Lubin) – najlepiej atakujący i Grzegorza Szczepanowskiego (TAURON Dystrybucja) – najlepiej rozgrywający. Nagrody wyróżnionym siatkarzom i siatkarkom wręczał Jan Widera oraz Sebastian Świderski

Na koniec warto wspomnieć, iż Impreza dofinansowana była ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki RP. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, wszystkim wyróżnionym indywidualnie, a ponadto dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w naszej imprezie.

Zapraszamy na kolejne mistrzostwa za rok!

Plakat

Odznaczeni gala 60 lecia FSE

xli mistrzostwa polski energetyków w piłce siatkowej_2018

Relacja w aktualnościach TVP Katowice:

https://katowice.tvp.pl/39663980/27102018-godz-2100

Galeria zdjęć: