Kolejny jubileusz siatkarski w Szczyrku

Dodał
Aktualizacja: październik 12, 2023
20231006_161828

Tegoroczna edycja mistrzostw siatkarskich była wyjątkowa. Jubileuszowa – XLV edycja zawodów zbiegła się z Jubileuszem 65-lecia Federacji Sportowej „Energetyk”.

Jubileuszowe XLV Mistrzostwa Polski Energetyków w Piłce Siatkowej w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn zaplanowano, podobnie jak w latach ubiegłych, w Szczyrku. Siatkarze przyjechali do tej znajdującej się u podnóża Beskidu Śląskiego i malowniczej miejscowości w czwartek, 5 października. Po raz kolejny miejscem zakwaterowania był Centralny Ośrodek Sportu. W  dniu przyjazdu wieczorem, podczas spotkania z kierownikami drużyn, ustalono harmonogram gier i wyjaśniono sprawy organizacyjne. Na turniej przyjechało pięć drużyn. Rozgrywki zaplanowano systemem „każdy z każdym”, bez gier finałowych. Podobnie jak w poprzednich latach zawodnicy otrzymali okolicznościowe koszulki.

Mecze rozpoczęły się w piątek od godz. 10. W inauguracyjnym spotkaniu drużyna Elektrowni Kozienice bez większych problemów, w dwóch setach do 13, pokonała ekipę Elektrowni Rybnik. Tego dnia rozegrano łącznie 7 meczów, wszystkie zespoły, z wyjątkiem VEOLIA ENERGIA ŁÓDŹ S.A. wystąpiły trzy razy. Po zakończeniu piątkowych gier wyłonił się główny kandydat do końcowego triumfu – wrocławska drużyna TST KOGENERACJA, która jako jedyna nie poniosła porażki. Prowadzona przez Jerzego Wieruszewskiego ekipa wróciła na mistrzostwa energetyków po wielu latach przerwy.

W sobotę, także o godzinie 10, rozpoczęto pierwsze z ostatnich trzech spotkań. Na samym początku zmierzyła się VEOLIA ENERGIA ŁÓDŹ S.A. z Elektrownią Rybnik. Łodzianie pokonali ekipę ze Śląska bez straty seta, dzięki czemu zachowali jeszcze matematyczne szanse na wygranie turnieju. W ostatnim meczu mistrzostw TST KOGENERACJA postawiła jednak przysłowiową kropkę na i, ogrywając zawodników z województwa łódzkiego do 15 i 10. Tym samym wrocławianie zdecydowanie (bez przegranej partii w turnieju!) wygrali Jubileuszowe XLV Mistrzostwa Polski Energetyków w Piłce Siatkowej w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn. Na drugim miejscu, broniąc tym samym wicemistrzostwo Polski energetyków z zeszłego roku, uplasowała się Elektrownia Kozienice. Podium zamknęła VEOLIA ENERGIA ŁÓDŹ S.A. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że w tegorocznych mistrzostwach, mimo 10 spotkań, nie rozgrywano ani jednego tie-breaka, wszystkie mecze rozstrzygnęły się więc w dwóch setach.

Oficjalne zakończenie mistrzostw i jubileusz Federacji

W sobotę około godziny 18 zaplanowano zakończenie siatkarskich mistrzostw, połączone z wręczeniem nagród i pucharów dla najlepszych drużyn oraz statuetek dla najlepszych zawodników. Równoległe odbywały się także główne uroczystości Jubileuszu 65-lecia Federacji Sportowej „Energetyk”. Oba wydarzenia zorganizowano w sali konferencyjnej COS Szczyrk. Podczas połączonych uroczystości, oprócz wszystkich zawodników, obecny byli przedstawiciele Federacji Sportowej „Energetyk”: Prezes – Marek Gralec, Wiceprezes – Jarosław Gromysz,  Członek Zarządu – Michał Napierała, Członek Komisji Rewizyjnej – Artur Grabowski oraz Dyrektor Biura Zarządu – Łukasz Bigoszewski. Na miejscu obecny był także długoletni Wiceprezes tej organizacji – Marek Wardziak.

Gala rozpoczęła się od jubileuszu 65-lecia FS „Energetyk”. Po zakończeniu uroczystości przystąpiono do nagradzania najlepszych drużyn i zawodników. Jak już wcześniej wspomniano, pierwsze miejsce w mistrzostwa zajęła drużyna TST KOGENERACJA, dalsze miejsca zajęły kolejno: Elektrownia Kozienice, VEOLIA ENERGIA ŁÓDŹ S.A., PGNiG TERMIKA S.A. i Elektrownia Rybnik. Cztery najlepsze zespoły otrzymały puchary, a wszystkie drużyny dyplomy. Zawodnicy, którzy znaleźli się w gronie trzech najlepszych ekip otrzymali nagrody i medale. Ponadto zawodnicy dostali upominki ufundowane przez Polski Związek Piłki Siatkowej – patrona honorowego mistrzostw. Wręczono także indywidualne wyróżnienia. Najlepszym atakującym został Robert Skórnicki z Elektrowni Kozienice. Najlepszym rozgrywającym wybrano Leszka Kwiecińskiego z TST KOGENERACJA. Najwszechstronniejszym graczem został natomiast Maks Buhai, także z wrocławskiej drużyny, która wygrała turniej.