I Krajoznawczy Rajd Pieszy Energetyków

Dodał
Aktualizacja: listopad 22, 2010
68
Suwalszczyzna – 22.09 do 26.09.2010
68
W imprezie wzięły udział firmy energetyczne z : Bełchatowa, Częstochowy, Opola, Sokołowa Podlaskiego i  Wałbrzycha. Uczestnicy zawodów zakwaterowani byli w hotelu „Hańcza”. Dla każdego uczestnika wyprawy organizatorzy przygotowali niespodzianki: koszulki, czapeczki i mały upominek.  22 września miała miejsce oficjalna inauguracja Rajdu.

Następnego dnia uczestnicy imprezy zaczęli poznawanie Suwalszczyzny od miejscowości Melasowizna znajdującej się w samym centrum Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Warto podkreślić, że pogoda do wędrówki była idealna, gdyż było ciepło i świeciło słońce. Uczestnicy Rajdu przemierzali wiejskie drogi poruszając się szlakiem wiodącym wzdłuż Czarnej Hańczy do miejscowości Podwysokie Jeleniowskie, potem do wsi Okrągłe i Starej Wsi. W dali było widać najwyższy szczyt w okolicy Górę Krzemieniuchę (289 m.n.p.m ). Następnie trasa wędrówki biegła przez wsie: Żywa Woda (pierwsza wieś suwalska założona przez Zakon Kamedułów Wigierskich w 1685 r.), Potaszna, Stary Bród i Krzywólka.

24 września uczestnicy Rajdu zostali przewiezieni do wsi Kaletnik w Wigierskim Parku Narodowym założonej w 1780 r. Wędrówka biegła szlakiem żółtym prowadzącym przez las, wzdłuż doliny Wiatrołoży i przez niewielki strumyk do jeziora Gałęzistego. Następnie osoby biorące udział w imprezie weszły na niebieski szlak biegnący przesmykiem pomiędzy kolejnymi jeziorami Dąbrówka i Krzywe, by wreszcie dojść do miejscowości Mała Huta. W ramach odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu wędrówki dla uczestników Rajdu zorganizowano wieczorem w Turtul obok Dyrekcji Suwalskiego Parku Krajobrazowego ognisko,  któremu towarzyszyła muzyka, wspólne śpiewy, kulinarne przysmaki, opowieści znanego przewodnika i gawędziarza z terenów Suwalszczyzna – Jana Bacewicza, a także pokaz filmu przedstawiającego najpiękniejsze miejsca Suwalszczyzny widziane z lotu ptaka.

25 września wędrówka była przeprowadzona w okolicy Suwałk. Pierwszym etapem Rajdu w tym dniu było wycieczka po  Gorze Cisowej (256 m.n.p.m). Następnie uczestnicy imprezy doszli do wsi Smolniki. Z tego miejsca uczestnicy wyprawy korzystając ze specjalnego pojazdu tzw. wehikułu czasu pojechali na wycieczkę objazdową po okolicy, gdzie zobaczyli kolejno jezioro Hańcza, a następnie   weszli na Górę Cisową (256 m.n.p.m) – postawiony jest tam krzyż upamiętniający pobyt Ojca Świętego w 1999 r. Wieczorem na uroczystym zakończeniu rajdu, Komandor Stowarzyszenia „Sekstant” Marek Wardziak wręczył każdemu uczestnikowi pamiątkowy dyplom.

26 września uczestnicy Rajdu wybrali sobie trasy i miejsca, które chcieli odwiedzić, a następnie zakończyli wędrówkę i bezpośrednio powrócili do swoich miejsc zamieszkania.

 

Galeria zdjęć: