LXI Ogólnopolski Górski Rajd Pieszy Energetyków „BESKIDY 2022” przeszedł do historii

Dodał
Aktualizacja: październik 11, 2022
20220913_103523

Zakończył się trwający od 12 do 17 września 2022 r. LXI Ogólnopolski Górski Rajd Pieszy Energetyków „Beskidy 2022”.

Rajdy piesze organizowane są już od kilkudziesięciu lat i są jedną z najstarszych imprez Federacja Sportowej „Energetyk”. Rajd to coś więcej niż tylko piękne górskie plenery, to przede wszystkim ludzie, którzy tworzą niesamowitą atmosferę w klimacie wzajemnej życzliwości i koleżeńskości. Oto relacja jednej z takich grup – Drużyny Piechurów Elektrowni Turów – najliczniejszej ekipy podczas tegorocznej imprezy.

„W sobotę 17 września dobiegł końca 61 Ogólnopolski Górski Rajd Pieszy Energetyków „Beskidy 2022”. Po raz kolejny żal, że tych kilka wrześniowych dni tak szybko minęło, choć jak zawsze pozostają miłe wspomnienia z górskich wędrówek i spotkań wśród braci energetyków.

Tegoroczny Rajd ”Beskidy 2022”, pomyślany został jako przekrojowe wędrowanie po kilku pasmach Beskidów – w każdy dzień rajdowy inny rejon Beskidów, ze zdobyciem emblematycznego miejsca danego pasma. I tak pierwszego dnia wędrowaliśmy trasami Beskidy Śląskiego, rozpoczynając na Przełęczy Salmopolskiej, poprzez Malinowską Skałę, a kończąc na Skrzycznem. W tym dniu szczęście nam dopisało wyjątkowo, gdyż był to najpogodniejszy dzień w trakcie całego rajdu, a trasa prześliczna widokowo. Tradycją naszej Drużyny jest wspólny biwak na trasie. Szczęśliwie wybraliśmy właśnie ten dzień na wzajemny poczęstunek, a w szczególności spożywanie chleba ze smalcem i kiszonymi ogórkami, bez których nie mógł się obyć biwak oraz cały rajd. Smakowało jak zawsze wyśmienicie! Prognoza pogody na następne dni nie była zbyt optymistyczna i zapowiadało się, że peleryny będą niezbędnym wyposażeniem na szlaku, niemniej nikogo nie zrażało to do kolejnych wędrówek. Drugi dzień wiódł szlakami Beskidu Małego. Start z Międzybrodzia Bialskiego, a do zaliczenia było podejście oraz zdobycie szczytu Czupel. Trzeci dzień to Beskid Makowski. Trasa wiodła z Makowa Podhalańskiego na Koskową Górę. Szczęśliwie natura nam sprzyjała, a przemoknięci byliśmy bardziej z przelanego potu niż zmoczeni deszczem. Czwarty dzień to ukoronowanie całego rajdu. W tym dniu wszyscy uczestnicy rajdu przemierzali tą samą trasę Beskidu Żywieckiego z ukoronowaniem wędrówki na szczycie Babiej Góry. Wyruszyliśmy z Przełęczy Lipnickiej, pełni nadziej na niezapomniane przejście Percią Akademików, która uchodzi za najtrudniejszy szlak Beskidów oraz cudowne widoki z Diablaka. Śliskie o tej porze roku drabinki i łańcuch umożliwiające przejście percią dostarczyły oczekiwanych emocji i poczucia spełnienie. Niestety tym razem na dobre widoki ze szczytu nie mogliśmy liczyć. Po raz kolejny Babia Góra pokazała swoje nieprzewidywalne oblicze i cały Diablak skrył się w gęstwinie chmur, racząc nas porywistym i zimnym wiatrem z mżawką.

Kolejny rajd za nami, niemniej jednak tchnął w nas dużą dawkę pozytywnej energii na najbliższe dni. Szczególnie zadowoleni byli ci z nas, którzy z zapałem godnym zapalonych wędrowców podjęli wyzwanie zdobycia po raz kolejny korony gór polskich. W trakcie tegorocznego rajdu do swojej listy dodali trzy takie góry. Życzymy sobie i wszystkim kolejnych takich szczytów do zdobywania na następnych rajdach energetyków, na które już z niecierpliwością czekamy.

Grupa Piechurów Elektrowni Turów serdecznie dziękuje Organizatorom z Federacji Sportowej „Energetyk” za przygotowanie imprezy, Komandorowi Markowi życzymy zdrowia i sił potrzebnych do przygotowania przyszłorocznego rajdu. Szczególne podziękowania kierujemy do naszych przewodników Wojtka i Bartosza za wspaniałe towarzystwo i opiekę na trasach.

Z turystycznym pozdrowieniem i do zobaczenia na szlaku!

Dariusz Pawłowicz”

Galeria zdjęć autorstwa Drużyny Piechurów Elektrowni Turów:

Serdecznie dziękujemy Drużynie Piechurów Elektrowni Turów za relację i bogatą kolekcję zdjęć. Dziękujemy również pozostałym uczestnikom imprezy.

Patronat honorowy nad imprezą sprawował Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Imprezę dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dysponentem dotacji jest Minister Sportu i Turystyki.

Plakat LXI Rajdu 2022