Relacja z XLIII Mistrzostw Polski Energetyków w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn

Dodał
Aktualizacja: październik 20, 2021
IMG_20211002_151721

Od 30 września do 3 października 2021 r. odbyły się XLIII Mistrzostwa Polski Energetyków w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn. W zawodach zwyciężyła drużyna ENERGETYKI LUBIN.

Siatkarze po dwóch latach, spowodowanych odwołaniem zawodów w 2020 roku, spotkali się ponownie w dobrze znanym Centralnym Ośrodku Sportu w Szczyrku.

Czwartek tradycyjnie związany był z przyjazdem ekip, kwaterunkiem, a także spotkaniem kierowników drużyn. W tym roku zgłosiły się trzy zespoły męskie: ENERGETYKA LUBIN, PGNiG TERMIKA SA oraz VEOLIA ENERGIA ŁÓDŹ S.A. Pierwszego dnia wieczorem na odprawie kierowników zespołów ustalono szczegóły organizacyjne gier, a także harmonogram rozgrywek. Ponieważ w tym roku do rywalizacji zgłosiły się trzy drużyny, to za zgodą kapitanów ekip, postanowiono rozegrać turniej systemem mecz-rewanż do trzech wygranych setów.

Decydujący mecz na koniec dnia

Mistrzostwa rozpoczęły się w piątek 1 października po godzinie 10 od meczu VEOLII ENERGII ŁÓDŹ S.A. z obrońcami tytułu sprzed dwóch lat – ENERGETYKĄ LUBIN. Tym razem wszyscy siatkarze grali na boisku centralnym, a nie jak w ostatnich latach na wydzielonych częściach głównej hali. W 2019 r. niespodziewanie w meczu tych ekip zwyciężyła ekipa z Łodzi. Również w tegorocznej potyczce wydawało się, że energetyków z Dolnego Śląska czeka ciężka przeprawa. Co prawda ENERGETYKA wygrała pierwszego seta 25:17, ale w drugim przegrała 22:25. Taki obrót spraw mocno podrażnił energetyków z Lubina, co sprawiło, że kolejne sety padły ich łupem kolejno do 16 i do 17. Tym samym drużyna ENERGETYKA LUBIN wygrała pierwszy mecz 3:1.

W kolejnym piątkowym meczu VEOLIA zmierzyła się z drużyną PGNiG TERMIKA SA. Siatkarze z Łodzi dobrze zaczęli to spotkanie, wygrywając w pierwszym secie 25:22. Energetycy z Warszawy szybko jednak zaczęli dominować w tym spotkaniu zwyciężając w drugim i trzecim secie do 19. Emocji dostarczył czwarty set. W nim więcej ziemnej krwi w końcówce zachowali siatkarze reprezentujący PGNiG TERMIKA SA, wygrywając tę partię do 25:22 i ostatecznie cały mecz 3:1.

Ostatnie piątkowe spotkanie zapowiadało się emocjonująco. Wszak spotkały się zwycięzcy pierwszych meczów i drużyny, które od lat zajmowały wysokie miejsca w siatkarskich mistrzostwach energetyków. Do tego warto przypomnieć, że były to dwa czołowe zespoły rozgrywanych dwa lata temu XLII Mistrzostw Polski Energetyków w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn. Mowa oczywiście o ENERGETYCE LUBIN i PGNiG TERMIKA SA. Spotkanie miało niezwykle wyrównany przebieg. W końcówce pierwszej partii skuteczniejsi byli energetycy z Warszawy, wygrywając 25:22. Drugi set był chyba najbardziej emocjonujący w całym meczu wydaje się, że miał decydujący wpływ na losy całego spotkania. Ostatecznie po niezwykle wyrównanej końcówce, w grze na przewagi do 26:24 zwyciężyli siatkarze ENERGETYKI. Z pewnością przegrana w tak pechowych okolicznościach miała wpływ na postawę drużyny PGNiG TERMIKA SA w trzecim secie. W tej partii wyraźnie lepsi była ENERGETYKA LUBIN wygrywając do 18. Siatkarze z Warszawy powalczyli w czwartym secie, jednak pomimo ambitnej walki nie zdołali doprowadzić do tie breaka, przegrywając do 21:25, a w całym meczu 1:3.

ENERGETYKA LUBIN ponownie mistrzem

W sobotę, 2 października, w serii gier rewanżowych miało dojść do decydujących rozstrzygnięć. Teoretycznie szansę na zwycięstwo w całym turnieju, miała jeszcze nawet VEOLIA, ale drużyna ta musiała liczyć na korzystny wynik drugiego meczu, samemu wygrywając w przekonujący sposób swoje spotkania. Drużyna z Łodzi mogła przedłużyć swoje szanse na końcowy triumf, gdyż w pierwszym meczu rundy rewanżowej spotkała się z PGNiG TERMIKA SA. Ekipa z Warszawy chcąc mieć los w swoich rękach również musiała wygrać to spotkanie. Pierwszy set dosyć wyraźnie wygrała PGNiG TERMIKA SA 25:20. W kolejnej partii doszło po raz drugi w tym turnieju do gry na przewagi. Więcej szczęścia mieli gracze VEOLII, dzięki czemu wygrali drugiego seta 26:24. Bardzo emocjonujący był również trzeci set. Gracze PGNiG TERMIKA SA chcieli uniknąć konieczności rozgrywania tie breka, gdyż w takim wypadku nawet ich wygrana w ostatnim meczu z ENERGETYKĄ LUBIN mogła nie wystarczyć do zwycięstwa w mistrzostwach. Tym razem jednak skuteczniejsi w końcówce byli gracze z Warszawy, którzy wygrali tę partię 25:23. Czwarty set miał najbardziej jednostronny przebieg w całym spotkaniu. W tej części meczu ponownie lepsi byli siatkarze ze stolicy, zwyciężając 25:19 i w całym meczu 3:1. Po tym spotkaniu było już wiadome, ze na najniższym stopniu podium w turnieju znajdzie się VEOLIA ENERGIA ŁÓDŹ S.A.

Drugie sobotnie spotkanie urosło więc do rangi „małego finału”. Ciężar tego meczu chyba od początku meczu przytłoczył warszawian. W pierwszej partii bezdyskusyjnie lepsi byli siatkarze z Dolnego Śląska wygrywając 25:15. Co zaskakujące, był to najbardziej jednostronny set ze wszystkich rozgrywanych do tej pory w mistrzostwach! Siatkarze PGNiG TERMIKA SA chcieli zatrzeć złe wrażenie z początku, co im niewątpliwie udało się z powodzeniem w drugiej partii. Po wyrównanej końcówce energetycy z Mazowsza wygrali 26:24. Trzecia partia, podobnie jak druga, przyniosła dużo emocji, jednak w niej skuteczniejsi już byli siatkarze ENERGETYKI, którzy wygrali 25:23. Tym samym energetycy z Lubina byli już niemal pewni zwycięstwa w całych mistrzostwach. Fakt ten sprawił, że w czwartym secie zarówno jedna jak i druga drużyna częściej zaczęła sięgać po zmienników. Ostatecznie przysłowiową „kropkę nad i” w czwartym secie postawili lubinianie wygrywając do 19 i w całym meczu 3:1. A więc wszystko już było jasne – ENERGETYKA LUBIN ponownie mistrzem!

Ostatni mecz nie miał już żadnego znaczenia dla końcowej klasyfikacji, ale zgodnie z duchem sportu żaden zespół nie chciał odpuścić. Pierwsze dwa sety były niemal bliźniacze jak w pierwszym pojedynku tych drużyn. Prowadzenie w setach objęła ENERGETYKA LUBIN, ale VEOLIA ENERGIA ŁÓDŹ S.A doprowadziła do wyrównania 1:1. I znów jak w pierwszym meczu kolejne sety padły łupem energetyków z Dolnego Śląska. ENERGRTYKA wygrała te partie 25:23 i 25:19 i w całym meczu 3:1.

Indywidualne i drużynowe nagrody na zakończenie

W sobotę około godziny 18 odbyło się zakończenie mistrzostw połączone z uroczystą kolacją. Podczas ceremonii obecni był Prezes Zarządu Federacji Sportowej „Energetyk: – Marek Gralec i Dyrektor Biura tej organizacji – Łukasz Bigoszewski.

Zakończenie rozpoczęto od wręczenia nagród indywidualnych. Najlepszym rozgrywającym mistrzostw wybrano Witolda Lesia z PGNiG TERMIKA SA. Z kolei najlepiej atakującym zawodnikiem został Marcin Piwko z ENERGETYKI LUBIN. Najwszechstronniejszym zawodnikiem wybrano Jacka Ziemiańśkiego, który również reprezentował lubińską drużynę. Każda z trzech wyróżnionych osób otrzymała statuetkę i nagrody indywidualne.

Na sam koniec nagrodzono najlepsze drużyny. I tak rozpoczęto od wyczytania VEOLII ENERGIA ŁÓDŹ S.A, która zajęła najniższe miejsce na podium. Wicemistrzem tegorocznych mistrzostw została PGNiG TERMIKA SA. I wreszcie nagrodzono najlepszą drużynę – ENERGETYKĘ LUBIN. Każdy uczestnik mistrzostw otrzymał medal i nagrody. Na sam koniec Prezes Gralec zamknął oficjalnie imprezę, zapraszając na kolejną edycję siatkowej piłki halowej, jak i na siatkówkę plażową, którą po latach przerwy ponownie planuje zorganizować Federacja Sportowa „Energetyk”.

Patronem honorowym XLIII Mistrzostw Polski Energetyków w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn był Polski Związek Piłki Siatkowej. Imprezę dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.