LXI Ogólnopolski Rejs Żeglarski Energetyków

Dodał
Aktualizacja: wrzesień 18, 2023
Burza

LXI Ogólnopolski Rejs Żeglarski Energetyków odbył się w dniach 29.07-12.08.2023 r. po południowych i centralnych akwenach Wielkich Jezior Mazurskich.

W pierwszym tygodniu udział wzięło 129 osób na 21 jachtach.

W drugim tygodniu udział wzięło 69 osób na 15 jachtach.

 Razem w Rejsie uczestniczyło około 170 osób w tym 26-cioro dzieci do lat 12.

Uczestnikami Rejsu byli pracownicy Veolia Energia Łódź wraz z rodzinami, pracownicy polskich firm energetycznych oraz inne osoby związane z Ogólnopolskim Rejsem Żeglarskim Energetyków.

W trakcie Rejsu odbyły się następujące konkursy i zabawy:

– konkurs „Pływamy na orientację”

– konkurs piosenki żeglarskiej dla dzieci i dorosłych

– konkurs fotograficzny – regaty żeglarskie

– konkurs na adaptację choreograficzno-muzyczną piosenki dla dzieci.

Nowością tegorocznego Rejsu był konkurs dla dzieci i ich rodziców polegający na adaptacji choreograficznej i muzycznej piosenek dla dzieci, przy nagłośnieniu i efektach świetlnych i wizualnych.

Przebieg Rejsu

29.07.2023 SOBOTA

Sobota była dniem odbioru jachtów. Po odbiorze jachtów popłynęliśmy do portu jachtowego „Wieczorek” na jeziorze Wojnowo. Wieczorem odbyło się pierwsze ognisko oraz otwarcie 61. Ogólnopolskiego Rejsu Żeglarskiego Energetyków. Przedstawieni zostali kapitanowie i uczestnicy Rejsu.

30.07.2023 NIEDZIELA

Niedziela była bardzo intensywnym dniem. Po porannej odprawie, rozdaniu uczestnikom koszulek i pamiątek rejsowych, załogi ruszyły do pierwszej części regat, po jeziorze Niegocin, z metą na wysokości MARINA LESTER CLUB i noclegiem w porcie Szymonka. Wieczorem odbyło się ognisko.

31.07.2023 PONIEDZIAŁEK

W poniedziałek przepłynęliśmy przez kanały, jezioro Tałty i Mikołajskie na nocleg na biwak „W zatoce”. Wieczorem odbył się nowy konkurs dla dzieci i rodziców związany z adaptacją choreograficzną i muzyczną piosenek dla dzieci oraz impreza integracyjna pt: „Disco na klepisko”.

01.08.2023 WTOREK

Wtorek był dniem konkursu nawigacyjnego. Rano odbyła się odprawa i załogi ruszyły w rejs konkursu nawigacyjnego. Zadaniem załóg było przepłynięcie trasy zgodnie z przekazanym protokołem, wykonanie zdjęć poszczególnych obiektów z wyznaczonych zadań i wypełnienie arkusza konkursowego. Ostatnia załoga przypłynęła na biwak Tarpany ok. godz. 21. Wieczorem odbyło się ognisko, na którym uczestnicy opowiadali o swoich przygodach.

Klasyfikacja medalowa konkursu „Pływamy na orientację”:

 I miejsce załoga Andrzeja Gądka z Wrocławia – to już drugi raz z rzędu.

 II miejsce załoga Piotra Mateja z Łodzi

III miejsce załoga Andrzeja Świerada z Łodzi

02.08.2023 ŚRODA

Następny dzień stał pod znakiem drugiej części regat. Po porannej odprawie załogi wystartowały z rejonu biwaku Tarpany w kierunku Mikołajek, z nawrotem wokół boi rozwidlenia szlaku żeglownego na jeziorze Mikołajskim oraz metą na wysokości portu Korektywa. Następnie rejs po jeziorze Bełdany, przejście przez śluzę, jeziorze Nidzkim do portu „Pod Dębem”. Wieczorem odbyło się ognisko.

03.08.2023 CZWARTEK

W tym dniu pogoda zmusiła nas do drobnej korekty trasy Rejsu. Z uwagi na bardzo silny wiatr pozostaliśmy w porcie „Pod Dębem”. Wieczorem odbyły się dwa konkursy w wiacie ogniskowej. Pierwszym był Konkurs piosenki żeglarskiej dla dzieci w którym wystąpiły 3 zespoły, a następnie konkurs piosenki dla dorosłych „Dużych dzieci”, w którym także wystąpiły 3 zespoły. W konkursie piosenki żeglarskiej wszystkie uczestniczące dzieci zajęły I miejsce i otrzymały upominki.

W konkursie zespołów dorosłych „Dużych dzieci”:

 I miejsce zajął zespół „Śnięte ryby” – kpt. Maciej Błaszczyk z Łodzi

II miejsce zajął zespół „Siłowniki do wymiany” – kpt. Piotr Mateja

III miejsce zajął kpt. Arkadiusz Dyjakon z Wrocławia Drugim był konkurs fotograficzny.

Na rozwieszonym ekranie wyświetliliśmy prace uczestników konkursu.

W wyniku głosowania wszystkich załóg:

I miejsce zajęło zdjęcie załogi kpt. Piotra Boreckiego z Lublińca

II miejsce zajęło zdjęcie załogi kpt. Macieja Błaszczyka z Łodzi

 III miejsce zajęło zdjęcie załogi kpt. Andrzeja Mikołajczyka z Łodzi.

 Po konkursach odbyło się ognisko.

 04.08.2023 PIĄTEK

Piątek był dniem rejsu przez jezioro Nidzkie, śluzę Guziankę II, jezioro Bełdany, na nocleg w porcie Korektywa. Wieczorem przyjechała część nowych uczestników Rejsu oraz odbyło się ognisko.

05.08.2023 SOBOTA

Sobota była pierwszym dniem drugiego tygodnia Rejsu. Część załóg lub uczestników zakończyła Rejs, a część go rozpoczęła. Po wymianie załóg popłynęliśmy przez jezioro Bełdany na nocleg na biwaku Przeczka – wyjście na jezioro Śniardwy. Wieczorem na ognisku powitaliśmy i przedstawiliśmy kapitanów i załogi. To ognisko było najkrótszym na Rejsie. Po niespełna godzinie rozszalała się burza i załogi rozeszły się do zajęć i zabaw w kuluarach jachtów.

06.08.2023 NIEDZIELA

W niedzielę popłynęliśmy przez jezioro Mikołajskie i Tałty na nocleg w porcie Sunport Ekomarina. Po południu nawiedziła nas potężna burza. Dzięki uwadze i działaniom załóg nie spowodowała nam żadnych szkód. Wieczorem odbyło się kameralne ognisko na boisku do siatkówki.

07.08.2023 PONIEDZIAŁEK

Poniedziałek był poświęcony III części regat. Z uwagi na prognozy pogody (prognozowana siła wiatru w nocy i rano do 9 w skali Beauforta) zmieniliśmy trasę Rejsu. Zmieniliśmy miejsce postoju z portu Bocianie Gniazdo na biwak w Zatoce Skanał. Start do regat odbył się w rejonie portu Sunport Ekomarina z metą na biwaku w Zatoce Skanał. Wieczorem odbyło się ognisko.

08.08.2023 WTOREK

W nocy i do godzin południowych był bardzo silny wiatr, ale nasza zmieniona lokalizacja zapewniła nam spokój i ciszę. Wtorek był dniem pobytu na biwaku i przygotowań do Chrztu Żeglarskiego. Odwiedził nas Neptun wraz ze swoją świtą, przyjął do braci żeglarskiej 21 neofitów. Udzielił także jednego ślubu żeglarskiego. Wieczorem odbyła się degustacja grogu żeglarskiego i ognisko.

09.08.2023 ŚRODA

W środę odbyła się ostatnia, IV części regat. Jachty startowały z Zatoki Skanał z metą na wysokości portu Nawigator XXI. Następnie poprzez kanały, jezioro Szymoneckie popłynęliśmy do portu Żurawi Kąt. Wieczorem zastała nas niespodzianka w postaci koncertu muzycznego oraz biesiada.

10.08.2023 CZWARTEK

W czwartek popłynęliśmy przez jezioro Jagodne i Boczne do portu Marina Lester Club. Wieczorem odbył się uroczysty Wieczór Kapitański. Swoją obecnością wieczór kapitański uświetnił Hilary Kajak, członek zarządu, dyrektor ds. społecznych Veolia Energia Łódź. Wieczór Kapitański rozpoczął się od przedstawienia gości i uczestników Rejsu. Omówiono wydarzenia na Rejsie oraz przedstawiono zwycięzców konkursów i regat oraz wręczono nagrody. W regatach medalowe miejsca zajęli: I – kpt. Hubert Świerad z Łodzi II – kpt. Maciej Błaszczyk z Łodzi III – kpt. Piotr Błaszkiewicz z Łodzi Następnie podziękowaliśmy uczestnikom Rejsu za bardzo mile wspólnie spędzony czas.

11.08.2023 PIĄTEK

Piątek był praktycznie ostatnim dniem 61. Ogólnopolskiego Rejsu Żeglarskiego Energetyków. Na porannej odprawie kapitanów w drodze losowania kapitanowie wyłonili „Kapitana Rejsu” – został nim kpt. Piotr Błaszkiewicz z Łodzi. Z uwagi na piękną pogodę odbyła się honorowa kąpiel Kapitana Rejsu w jeziorze, po czym jego los podzielił Komandor Rejsu Paweł Majchrowski . Załogi wypłynęły do portów macierzystych.

12.08.2023 SOBOTA

W sobotę zdaliśmy jachty i powróciliśmy do domów – KONIEC REJSU.

Organizatorem 61. Ogólnopolskiego Rejsu Żeglarskiego Energetyków była Veolia Energia Łódź S.A. Za relację i organizację Rejsu serdecznie dziękujemy komandorowi tej imprezy – Pawłowi Majchrowskiemu.

Galeria zdjęć: