Zmarł Aleksander Doba

Dodał
Aktualizacja: Luty 26, 2021
fot. Wikipedia

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość, ze w dniu 22 lutego, w  wieku 74 lat, zmarł wielki kajakarz – Aleksander Doba. Podróżnik odszedł w trakcie zdobywania najwyższego szczytu Afryki – Kilimandżaro

Aleksander Doba zmarł z przyczyn naturalnych – poinformował organizator wyprawy znanego podróżnika na najwyższy szczyt Afryki.

Podróżnik prowadził niezwykle aktywne życie. Loty na szybowcach, skoki ze spadochronem, patent sternika jachtowego, to tylko niektóre z zadań, których podjął się w swoim życiu. Przede wszystkim kochał jednak kajakarstwo.

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 r. Do 1975 mieszkał w Swarzędzu koło Poznania. Ukończył Politechnikę Poznańską, w 1975 roku osiedlił się z rodziną w Policach. Turystykę kajakową zaczął uprawiać w 1980 r. W 1989 r. przepłynął Polskę „po przekątnej” – z Przemyśla do Świnoujścia, pokonując 1189 km. Ponadto samotne przepłynął Bałtyku „z Polic do Polic” w 80 dni, bez zawijania do zatok na dystansie 4227 km.

Nie tylko w Polsce, ale i na świecie Aleksander Doba znany był z innego wyczynu. Otóż trzykrotnie samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki.

Pierwszy raz wystartował ze stolicy Senegalu, Dakaru, 26 października 2010 r. na specjalnym kajaku „Olo”. Po około 99 dniach i przebyciu 5394 km 2 lutego 2011 r. dotarł do Acarau w Brazylii. W czasie I Transatlantyckiej Wyprawy Kajakowej przebył ocean w najwęższym miejscu.

5 października 2013 r. wyruszył z Lizbony, aby tym razem przepłynąć Atlantyk w jego najszerszej części. 19 kwietnia 2014 r. dotarł do New Smyrna Beach na Florydzie. Na oceanie spędził 167 dni, pokonał trasę długości 12 427 km w dwóch etapach, stało się tak, gdyż niekorzystny wiatr na zachodnim Atlantyku wymusił zawinięcie na Bermudy.

3 września 2017 r. w Le Conquet we Francji zakończył trzecią podróż przez Atlantyk, którą rozpoczął 16 maja w Nowym Jorku, płynąc tym razem w drugą stronę – z Ameryki do Europy.

Warto dodać, że Aleksander Doba startował również w imprezach z Kalendarza ogólnopolskich imprez i zawodów w zakresie rekreacji fizycznej, turystyki i sportu Federacja Sportowej „Energetyk”. Brał udział w Międzynarodowym Zimowym Spływie Kajakowym Energetyków.

Aleksander Doba otrzymał tytuł „Podróżnika Roku 2015” po głosowaniu na stronie internetowej „National Geographic”. Został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Źródło: polsatsport.pl, rmf.24.pl