Udane zmagania siatkarzy

Dodał
Aktualizacja: październik 13, 2022
20221007_113624

Energetycy po raz kolejny zawitali w październiku do Centralnego Ośrodka Sportu w Szczyrku, tym razem na XLIV Mistrzostwa Polski Energetyków w Piłce Siatkowej w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn. Pierwszy raz mistrzem została drużyna PGNiG TERMIKA SA.

Zawodnicy, podobnie jak w ubiegłych latach, do szczyrkowskiego ośrodka przyjechali już w czwartek. To właśnie tego dnia, a konkretnie 6 października, rozpoczęły się XLIV Mistrzostwa Polski Energetyków w Piłce Siatkowej w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn. Impreza formalnie trwała do niedzieli, 9 października, kiedy to zawodnicy wracali do domów. Decydującym dniem była jednak sobota, w tym czasie odbyły się ostatnie mecze i zaplanowano ceremonię zakończenia.

W czwartek, w trakcie zorganizowanego wieczorem zebrania kierowników ekip uczestniczących w mistrzostwach, zaplanowano harmonogram rozgrywek. Spotkania rozgrywano systemem „mecz-rewanż”, a więc według stosowanego podczas ostatniej edycji mistrzostw wzorca. Chociaż według oficjalnej nazwy były to mistrzostwa „kobiet i mężczyzn”, to podobnie jak przed rokiem zgłosiły się wyłącznie panowie i to oni między sobą rywalizowali o tytuł mistrza energetyków w piłce siatkowej w 2022 r. Każdy z uczestników imprezy, podobnie jak w poprzednich latach, otrzymał pamiątkową koszulkę.

Pierwszego dnia, w piątek, do najbardziej zaciętej rywalizacji doszło między drużynami ELEKTROWNI KOZIENICE i PGNiG TERMIKA SA. Biorąc pod uwagę historię spotkań w poprzednich latach pomiędzy tymi zespołami, faworytem starcia wydawała się warszawska ekipa PGNiG TERMIKA SA. Sport jednak bywa nieprzewidywalny, czegoś świadkami byliśmy w trakcie piątkowego spotkania między tymi dwoma zespołami z województwa mazowieckiego. Już pierwszy set był niezwykle emocjonujący. PGNiG TERMIKA SA prowadziła w końcówce seta i wydawało się, że pewnie wygra premierową odsłonę. Drużyna z Kozienic zdobyła jednak serię punktów i zachowała więcej zimnej krwi w decydującym momencie, dzięki czemu wygrała 26:24. Druga partia była równie emocjonująca jak pierwsza. Ponownie minimalnie lepsza była ELEKTROWNIA KOZIENICE, wygrywając 25:23. W trzecim secie do gry wróciła drużyna ze stolicy. PGNiG TERMIKA SA pewnie wygrała tę partię do 17. Ostatni set był równie nerwowy, jak dwa pierwsze. Znowu końcówkę na swoją korzyść rozstrzygnęła drużyna z Kozienic, wygrywając 25:23 i w całym meczu 3:1.

Rozstrzygająca sobota

W sobotę szybko doszło do pojedynku rewanżowego pomiędzy energetykami z województwa mazowieckiego. Tym razem mecz miał już bardziej jednostronny wymiar. Drużyna z Warszawy, podrażniona wcześniejszą przegraną, szybko zaczęła dominować. W efekcie pierwszy set zakończył się wygraną PGNIG TERMIKI SA do 18. Druga partia była bardziej wyrównana, jednak ostatecznie, mimo ambitnej gry, ELEKTROWNIA KOZIENICE przegrała tą odsłonę meczu 22:25. Trzeci set to już w zasadzie pokaz siły warszawskiej drużyny. PGNiG TERMIKA SA nie dała żadnych szans energetykom z Kozienic, wygrywając 25:13. Dzięki temu zespół ze stolicy zwyciężył 3:0. Wygrana, jak się później okazało miała decydujące znaczenie w kontekście końcowej klasyfikacji.

Warto odnotować, że sobotę rozegrany został chyba najbardziej wyrównany mecz turnieju . Do rywalizacji stanęła ELEKTROWNIA KOZIENICE i PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy. Drużyna z województwa kujawsko-pomorskiego, pomimo minimalnej porażki w pierwszym secie do 23, dzielnie walczyła i wygrała kolejne partie do 15 i 23. ELEKTROWNIA KOZIENICE rozpoczęła jednak udany pościg, wygrywając w czwartym secie do 16. O losach rywalizacji miał zadecydować tie-break. W piątej partii więcej szczęścia, zwłaszcza w końcówce, miała drużyna z Kozienic. Zespół ten wygrał tie-breaka na przewagi 19:17.

Oficjalne zakończenie i wręczenie nagród

W sobotę około godziny 18 zaplanowano zakończenie siatkarskich mistrzostw, połączone z wręczeniem nagród i pucharów dla najlepszych drużyn oraz statuetek dla najlepszych zawodników. Podczas tej uroczystości, oprócz wszystkich zawodników, obecny był Prezes Zarządu Federacji Sportowej „Energetyk” – Marek Gralec i Dyrektor Biura Zarządu FS „Energetyk” – Łukasz Bigoszewski.

Ostatecznie po raz pierwszy tytuł Mistrza Polski Energetyków zdobyła Drużna PGNiG TERMIKA SA. Drugie miejsce zajęła ELEKTROWNIA KOZIENICE, a trzecie PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłownia w Bydgoszczy. Puchar dla najlepszej drużyny otrzymał jej kapitan – Witold Leś, za drugie miejsce kierownik zespołu z Kozienic – Miłosz Pawelec, a za trzecie miejsce kapitan bydgoskiej ekipy – Sebastian Knasiecki. Ponadto każdy z zawodników otrzymał medale i nagrody, a także upominki ufundowane przez Polski Związek Piłki Siatkowej – patrona honorowego mistrzostw. Najlepszym rozgrywającym został wybrany Witold Leś z PGNiG TERMIKA SA, najwszechstronniejszym graczem – Przemysław Kozak również z PGNiG TERMIKA SA, a najlepiej atakującym Robert Skórnicki – z ELEKTROWNI KOZIENICE.

Impreza zakończyła się sukcesem. Na szczęście nikt nie został kontuzjowany w trakcie zawodów. Imprezę dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Dysponentem dotacji jest Minister Sportu i Turystyki.

Serdecznie dziękujemy za udział, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy na kolejną edycję mistrzostw w 2023 r.