Relacja z XV Ogólnopolskiego Zimowego Rajdu Górskiego Energetyków „Tatry-2009”

Dodał
Aktualizacja: Kwiecień 3, 2010
15_rajd_gorski
Piętnasta edycja rajdów zimowych stanowiła okazję do świętowania. Rzucona w roku 1995 idea zimowego wędrowania przyjęła się w środowisku energetyków i rajdy zimowe stały się stałym punktem w kalendarzu imprez Federacji Sportowej ?Energetyk?. Okrągła rocznica stanowiła okazję do rzucenia wyzwania najwyższym polskim górom i dlatego już w roku ubiegłym zapadła decyzja, że piętnasty rajd będzie miał miejsce w Tatrach. Szczególnym zbiegiem okoliczności rajd jesienny również odbywał się w Tatrach, co przynajmniej części uczestników pozwoliło na dokonywanie porównań skali trudności wędrowania latem i zimą, oraz wrażeń w odbiorze gór w zależności od pory roku.

Termin rajdu został wybrany tak, aby Tatry już opustoszały po feriach szkolnych, lecz jednocześnie zachowały pełnię scenerii zimowej. Zima nas nie zawiodła i na brak śniegu nie mogliśmy narzekać. Baza rajdu znajdowała się w ośrodku wypoczynkowym w Kościelisku, stąd większość tras prowadziła po Tatrach Zachodnich. Warunki zimowe narzuciły nam jednak pewne ograniczenia /3-ci stopień zagrożenia lawinowego/, dlatego też wybieraliśmy trasy prowadzące głownie dolinami bądź Ścieżką nad Reglami. Odwiedziliśmy Dolinę Kościeliską i Dolinę Chochołowską. Uczestnicy przeszli niemal całą Ścieżkę nad Reglami od Dol. Chochołowskiej do Dol. Białego, weszli również na Gęsią Szyję i Wielki Kopieniec.

W rajdzie uczestniczyło blisko 170 – ciu uczestników reprezentujących 18 firm. Szczególnie cieszy fakt, że pojawili się nowi uczestnicy do tej pory nie uprawiający turystyki zimowej. Zakwaterowanie wszystkich ekip w jednym ośrodku umożliwiało pełną integracją Radowiczów po powrocie z tras. Chętni mogli zregenerować siły na basenie znajdującym się w ośrodku.

W ramach opłaty wpisowej uczestnicy mieli zapewniony nocleg w pokojach 2 – 3 osobowych z pełnym węzłem sanitarnym oraz wyżywienie. Rajd rozpoczęliśmy uroczystą kolacją w karczmie regionalnej „Sywor” a zakończyliśmy bankietem w ośrodku rajdowym.

Dla pełni informacji należy zgłosić zdarzenia z kategorii nieszczęśliwy wypadek, które miały miejsce podczas trwania rajdu.

  1. Uczestniczka z ekipy ZEORK Skarżysko-Kam. podczas indywidualnego uprawiania narciarstwa doznała kontuzji, która wymagała krótkiego pobytu w szpitalu.
  2. Uczestniczka z ekipy EC Gorzów Wlkp. w wyniku problemów zdrowotnych również wymagała hospitalizacji w szpitalu.
  3. Uczestniczka z ekipy El. Dolna Odra skręciła nogę schodząc po schodach /podczas awarii oświetlenia/ – w szpitalu założono opatrunek gipsowy.

Podczas trwania rajdu i po jego zakończeniu nie zgłoszono żadnych uwag i zastrzeżeń.