Jubileuszowy LX Ogólnopolski Rejs Żeglarski Energetyków

Dodał
Aktualizacja: wrzesień 1, 2022
20220803_165934

Od 23 lipca do 6 sierpnia odbył się LX Ogólnopolski Rejs Żeglarski Energetyków organizowany po raz kolejny na Jeziorach Mazurskich. Łącznie w imprezie uczestniczyło 240 osób, w tym 36 dzieci do lat 12.

Jubileuszowy LX Ogólnopolski Rejs Żeglarski Energetyków zorganizowano po północnych i centralnych akwenach Wielkich Jezior Mazurskich. Uczestnikami przedsięwzięcia byli pracownicy Veolia Energia Łódź wraz z rodzinami, a także pracownicy polskich firm energetycznych oraz inne osoby związane z Rejsem.

W pierwszym tygodniu imprezy udział wzięło 138 osób na 23 jachtach, a w drugim tygodniu 154 osoby na 28 jachtach.

W trakcie Rejsu zorganizowano następujący konkursy: „Pływamy na orientację”, piosenki żeglarskiej dla dzieci i dorosłych, fotograficzny. Ponadto odbyły się regaty żeglarskie.

Przebieg Rejsu

23.07.2022 SOBOTA

W sobotę odebrano jachty. Następnie uczestnicy Rejsu popłynęli na biwak Roganty na jeziorze Dargin. Wieczorem odbyło się pierwsze ognisko, a także otwarcie LX Ogólnopolskiego Rejsu Żeglarskiego Energetyków. Przedstawiono kapitanów i uczestników Rejsu.

24.07.2022 NIEDZIELA

Niedziela była bardzo intensywnym dniem, Po porannej odprawie, rozdaniu koszulek, a także pamiątek rejsowych uczestnikom, zapoznano załogi z trasą pierwszej części regat. Żeglarze mieli pływać po jeziorach Dargin, Łabap i Dobskim, z metą w rejonie miejscowości Zdorkowo. Następnie załogi popłynęły na nocleg na biwak Leśny Zakątek. Wieczorem rozpalono ognisko.

25.07.2022 PONIEDZIAŁEK

W poniedziałek żeglarze przepłynęli do portu Mix Port na jeziorze Mamry. Około godziny 17.00 rozpoczęto uroczyste obchody 60. Urodzin Ogólnopolskiego Rejsu Żeglarskiego Energetyków. Uroczyście powitano Hilarego Kajaka – członka zarządu Veolia Energia Łódź oraz przedstawiono kapitanów. Po uroczystym powitaniu Hilary Kajak zorganizował mini konkurs wiedzy o Mazurach, którego zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez głównego sponsora. Niespodzianką przygotowaną przez organizatorów był występ zespołu szantowego EKT-Gdynia. Uwieńczeniem obchodów był bal przebierańców z motywem przewodnim kostiumów związanych z żeglarstwem. Impreza trwała do późnych godzin wieczornych.

26.07.2022 WTOREK

Następny dzień przebiegał pod kątem drugiej części regat. Po porannej odprawie załogi wystartowały z rejonu Mix Portu w kierunku portu Piękny Brzeg na jeziorze Święcajty. Wieczorem odbyło się ognisko.

27.07.2022 ŚRODA

W środę rano odbyła się codzienna odprawa kapitanów, a następnie w ramach konkursu „Pływamy na orientację”. Zadaniem załóg było przepłynięcie opracowanej trasy, wykonanie zdjęć poszczególnych obiektów z wyznaczonych zadań oraz wypełnienie arkusza konkursowego. Ostatnia załoga przypłynęła do portu w Zdorkowie około godziny 22. Trasa rejsu na orientację wiodła przez jeziora: Święcajty, Mamry, Kirsajty i Dargin. Wieczorem odbyło się ognisko, na którym w emocjonalny sposób opowiadano przygody związane z konkursem. :-)

Klasyfikacja medalowa konkursu „Pływamy na orientację”:

I miejsce załoga Andrzeja Gądka z Wrocławia

II miejsca załoga Arkadiusza Dyjakona z Wrocławia

III miejsce załoga Piotra Kulawika z Katowic i Rybnika.

28.07.2022 CZWARTEK

Czwartek był jednym z najspokojniejszych dni podczas trwania całej imprezy. Po przepłynięciu na biwak Roganty, wieczorem odbył się konkurs fotograficzny i ognisko. Konkurs zorganizowano wyświetlając zdjęcia na rozwieszonym ekranie. W wyniku głosowania wszystkich załóg:

I miejsce zajęło zdjęcie załogi Lecha Jończaka z Wrocławia

II miejsce zajęło zdjęcia załogi Jerzego Markowskiego z Łodzi

III miejsce zajęło zdjęcie Andrzeja Mikołajczyka z Łodzi.

29.07.2022 PIĄTEK

W piątek żeglarze popłynęli przez jezioro Dargin i Kisjano, na nocleg w porcie Stranda. Wieczorem w porcie był koncert i zabawa.

II TYDZIEŃ

30.07.2022 SOBOTA

W sobotę minęła połowa Rejsu. Część załóg lub uczestników zakończyła Rejs, a część go rozpoczęła. Po wymianie załóg żeglarze popłynęli przez kanał Niegociński, jezioro Niegocin i Wojnowo, na nocleg w porcie Wieczorek. Wieczorem na ognisku powitano i przedstawiono kapitanów oraz załogi.

31.07.2022 NIEDZIELA

W niedzielę miała odbyć się III część regat, ale z uwagi na intensywne opady deszczu przesunięto ją na następny dzień. Uczestnicy Rejsu przepłynęli przez jezioro Wojnowo, Niegocin, Boczne, Jagodne na nocleg w porcie Szymonka. Wieczorem odbyło się ognisko, a zaplanowany konkurs piosenki żeglarskiej przesunięto na wtorek.

01.08.2022 PONIEDZIAŁEK

Poniedziałek był poświęcony III części regat. Po przepłynięciu kanałów start do regat odbył się w rejonie portu Nawigator XXI z metą w porcie Bocianie Gniazdo. Wieczorem rozpalono ognisko.

02.08.2022 WTOREK

We wtorek planowo załogi ruszyły do IV części regat po jeziorze Ryńskim i Tałty z metą w Zatoce Skanał. Wieczorem przy ognisku odbył się konkurs piosenki żeglarskiej dla dzieci i dorosłych, w którym wystąpiło 5 zespołów dziecięcych i 6 zespołów dorosłych. W konkursie piosenki żeglarskiej wszystkie uczestniczące dzieci zajęły I miejsce i otrzymały upominki. W konkursie zespołów dorosłych:

I miejsce zajął zespół „Załoga Kpt. Morgana” – kpt. Jerzy Markowski z Łodzi

II miejsce zajął zespół „Znany Duet” Lech Jończak z Wrocławia i Teresa Fornalska ze Szczecina

III miejsce zajął Szymon Fornalski z Olsztyna.

03.08.2022 ŚRODA

W środę uczestnicy Rejsu przebywali na biwaku i przygotowywali się do Chrztu Żeglarskiego. Nie zabrakło tradycyjnych odwiedzin Neptuna, który przyjął do braci żeglarskiej 40 neofitów. Udzielił także dwóch ślubów żeglarskich. Wieczorem odbyła się degustacja grogu żeglarskiego i ognisko.

04.08.2022 CZWARTEK

W czwartek żeglarze popłynęli przez jezioro Tałty, kanały, jeziora Szymonieckie, Jagodne i Boczne do portu Marina Lester Club. Wieczorem odbył się uroczysty Wieczór Kapitański, na którym przedstawiono zwycięzców konkursów i regat, a także wręczono nagrody.

W regatach miejsca medalowe zajęli:

I – kpt Władysław Szymczyk z Łodzi

II – kpt. Piotr Błaszkiewicz z Łodzi

III – kpt. Hubert Świerad z Łodzi

Następnie podziękowano uczestnikom Rejsu za bardzo mile wspólnie spędzony czas.

05.08.2022 PIĄTEK

Piątek był praktycznie ostatnim dniem imprezy. Na porannej odprawie kapitanów w drodze losowania kapitanowie wyłonili „Kapitana Rejsu” – został nim kpt. Arkadiusz Dyjakon z Wrocławia. Z uwagi na piękną pogodę odbyła się honorowa kąpiel Kapitana Rejsu w jeziorze. :-) Załogi wypłynęły do portów macierzystych.

06.08.2022 SOBOTA

W sobotę żeglarze zdali jachty i powrócili do domów. Rejs został zakończony.

Zdjęcia:

Za relację serdecznie dziękujemy Komandorowi Rejsu – Panu Pawłowi Majchrowskiemu.